9 kouzelných bylinek

16.08.2011 16:29

Při svých procházkách po zahradách a loukách se dívejte kolem sebe. Jistě se tam bude ukrývat nějaká zázračná rostlina.

 

Léčivé rostliny odnepaměti ovlivňovaly zdraví a pohodu lidí – není divu, že jim v dávnověku byly přičítány přímo magické schopnosti.

 

  1. Bazalka pravá
    Patří k tradičním domácím bylinkám, i když z našich zahrádek téměř vymizela.  Sklízí se nať v květu dvakrát až třikrát během léta. Bazalka pravá je odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu a pomáhá při depresích. Snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu, léčí astma, snižuje horečku a krevní tlak. Šťáva z listů se užívá na kožní problémy a štípance hmyzu.
  2. Levandule
    Levandule má relaxační i tlumící účinky. Pomáhá v léčbě hyperaktivity, nespavosti, při nadýmání, bakteriálních a plísňových onemocněních zejména dásní. Éterický olej dezinfikuje rány a spáleniny, užívá se proti svrabu a vším. Uklidňuje při některých druzích astmatu.
    Suché květy ve vonných sáčcích přivolávají spánek, levandulový olej natíraný na spánky zmírní bolesti hlavy, dnu a jiné bolesti kloubů a kostí. Chrání před hmyzem.
  3. Kozlík lékařský
    Rostlina nazývaná také baldrián má vonící a silně páchnoucí kořen. Podle lidových pověr zahání čarodějnice a zlé duchy. Sklízí se kořen. Kozlík lékařský snižuje nervové napětí, uvolňuje napjaté svaly a podporuje klidný spánek. Snižuje krevní tlak, zbavuje organismus úzkosti, ulevuje při premenstruačním syndromu a bolestivé menstruaci.
  4. Bez černý
    Keře bezu černého rostou v Evropě, Asii i Africe. K léčbě se používají bobule (pozor, zralé!) a květy. Hlavní účinky bezu černého jsou močopudné, protizánětlivé a podněcující pocení. Pomáhá při nachlazení, chřipce a zánětech dýchacích cest, uvolňuje ucpané dutiny, odvodňuje, tlumí bolesti při artróze. Pleťová maska z květů čistí pleť se sklonem z akné, krém z květů hojí rozpraskanou pokožku. Bezinkovým octem se masírují unavené svaly. Nálev z bobulí nebo květů je ideálním lékem na kašel, léčivé složky obsažené v květech posilují vylučování hlenu v nose a v krku, nálev tlumí záchvaty senné rýmy, když se užívá preventivně před pylovou sezónou. V oblibě je rovněž bezinkový likér, bezinkové víno a šumivá limonáda z květů.
  5. Kopretina řimbaba
    Od dob starého Říma se kopretina řimbaba užívala k vyvolání menstruace a během porodu pomáhala s vypuzením placenty. Sbírají se a suší nadzemní části. Čistí a léčí dělohu, ulevuje při menstruaci a návalech. Rozšiřuje mozkové cévy, což pomáhá proti migréně (i preventivně). Tiší bolesti při revmatizmu a artróze, snižuje vysoké teploty, chladí tělo.
    (Pozor: neužívat současně s léky ředícími krev a v těhotenství.)
  6. Jírovec maďal (kaštan)
    V léčitelství se z mohutného stromu užívají květy, kůra a semena. Kaštan má svíravé a protizánětlivé účinky, redukuje zadržování tekutin v těle, hojí křečové žíly a hemeroidy, bércové vředy a omrzliny.
  7. Kopřiva dvoudomá
    Listy kopřiv jsou velice zdravé, kromě značného obsahu vitamínu C a železa obsahují i složky vyvolávající pokles cukru v krvi, vitamíny (karoten) a minerály. Kopřiva dvoudomá zvýšenou měrou odvádí jedy z těla. Šťávou z listů se paradoxně zchladí žahnutí kopřivou, klidní problémy na pokožce (štípnutí hmyzem, ekzémy). Působí protialergicky, zpomaluje a zastavuje krvácení z ran i z nosu.
    Kopřivy jsou léčivé, močopudné, pomáhají při vnitřním krvácení, podporují vylučování žluči, upravují trávení a vyprazdňování střev i tvorbu krve.
  8. Dobromysl (oregano)
    Voňavé, chuťově specifické koření podobné mateřídoušce roste na pasekách a slunných stráních. Patří mezi „svatojánské kvítí“, jemuž byly přičítány kouzelné účinky. Zaručí veselou náladu a dobrou mysl, prý lze jejím prostřednictvím přičarovat i lásku.
  9. Lípa (srdčitá, velkolistá)
    Ve středověku byla lípa považována za magickou rostlinu: amulet z lipového dřeva zavěšený na krku chránil před všemi chorobami, lípa se doporučovala proti dně. V léčitelství se využívají květy lípy obsahující flavonidy, slizy a hořčiny, což jsou složky, které přispívají k potní kůře, při nachlazení a léčbě dráždivého kašle.
    Léčivý je rovněž lipový med.
    Lipový čaj podporuje pocení, lipový nálev čistí pleť a dodává vlasům báječný lesk.
    Lípa je český národní strom.

Diskusní téma: 9 kouzelných bylinek - jaké máte zkušenosti s léčením pomocí bylinek?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek


Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode