Americké requiem
Neděle 11. září 2011 v 18.00 hodin
Mimořádný vzpomínkový koncert k uctění památky obětí všech teroristických útoků na Spojené státy americké 11. září 2001 pořádá Komorní filharmonie Pardubice v den 10. výročí této tragedie. Zřejmě poprvé v historii vedle sebe zazní latinské části Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, Hectora Berlioze, Giuseppe Verdiho, Antonína Dvořáka, Gabriela Fauré a současníka Andrewa Lloyda-Webbera. Spoluúčinkovat budou dva špičkové české sbory spolu se znamenitými sólisty. Koncert chce být všelidskou pietní vzpomínkou i demonstrací sounáležitosti demokratických společností napříč kontinenty.
K desátému výročí tragédie, která se odehrála 11. září 2001 ve Spojených státech amerických, pořádá Komorní filharmonie Pardubice charitativní koncert Americké requiem. Koncert se bude konat v neděli 11. září od osmnácti hodin v pardubické ČEZ Areně.
„Název našeho koncertu Americké requiem je symbolický, chce uctít památku všech obětí násilí, tedy nejen ve Spojených státech amerických, ale také ve Španělsku, v Rusku, v Anglii, v asijských zemích, v Norsku, prostě po celém světě. Chceme zavzpomínat na všechny mrtvé, kteří tato zvěrstva nepřežili,“ vysvětlila ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová.
Mozart i Dvořák
I slovo requiem je symbolické. „V programu sice vybrané části nejslavnějších hudeb určených pro smuteční mši sledují do určité míry pořadí jejích původních částí, avšak toto hledisko není zásadní. Nádherná, místy strhující díla Verdiho, Mozarta, Barbera, Ruttera, Dvořáka, Lloyda Webbera a Faurého, tedy tvůrců z dávné minulosti i současnosti, mají nejen připomínat obrazy současného světa a probouzet pietu k obětem násilí, ale zároveň vést každého z nás k zamyšlení a meditacím,“ konstatoval dramaturg Bohuslav Vítek.
Ke spoluúčinkování pozvala filharmonie přední české umělce, pěvce Marii Fajtovou a Aleše Brisceina, Český filharmonický sbor Brno a Český chlapecký sbor Boni Pueri. Taktovky se ujme slovenský dirigent Peter Feranec. Koncert budou propojovat vstupy recitátorů Saši Rašilova a Zbigniewa Czendlika.
Vstupné dobrovolné
„Koncert, který pořádá Komorní filharmonie Pardubice, je benefiční, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje na pořízení záchranářského vybavení,“ uvedla Zbořilová.
Snad každý si dodnes pamatuje, co osudného 11. září 2001 dělal. „Přišla jsem ke kosmetičce, těšila jsem se na hodinku relaxu a na obrazovce běžel bez zvuku nesmyslný film s tak nepravděpodobnou zápletkou. Říkala jsem si, ať už přijde Bruce Willis a všechny zachrání. Když jsem zjistila, že se to opravdu stalo, byla to hrůza. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže člověku udělat. Umírali lidé, kteří byli jen ve špatný čas na špatném místě,“ zavzpomínala Zbořilová.
„Za technické vybavení koncertu by se nemusela stydět žádná megastar. Přejeme si, aby do pardubické ČEZ Areny přišlo co nejvíce lidí a aby je oslovila celá ta myšlenka. Doufáme, že by mohlo přijít tři a půl tisíce lidí z celého regionu,“ prohlásila ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová.
Záštitu nad projektem převzali hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.
Lenka Štěpánková
pardubicky.denik.cz